Bostadsrättsföreningarna i Uppsala 2020
Sammanställning av 27 årsredovisningar för räkenskapsåret 2020 från de 799 bostadsrättsföreningarna i Uppsala. Medianföreningen betalar 640 kr/kvm i årsavgift, har 3 323 kr/kvm i lån och sparar — kr/kvm. Avgifterna höjdes med i median 0,6 % jämfört med 2019; 1 föreningar höjde mer än 10 %.
Nyckeltal 2020 — median och kvartiler
Ur flerårsöversikten i respektive årsredovisning. Kvartil 1/3 = 25 % av föreningarna ligger under/över.
| Nyckeltal | Kvartil 1 | Median | Kvartil 3 | Antal |
|---|---|---|---|---|
| Årsavgift, kr/kvm | 568 | 640 | 693 | 24 |
| Skuldsättning, kr/kvm | 1 951 | 3 323 | 4 497 | 19 |
| Sparande, kr/kvm | — | — | — | 0 |
| Energikostnad, kr/kvm | 90 | 147 | 208 | 4 |
| Soliditet, % | 19 | 53 | 69 | 24 |
| Räntekänslighet, % | 2 | 7 | 12 | 8 |
Så många föreningar …
Avgiftsförändring 2019 → 2020
24 föreningar med båda åren i flerårsöversikten. Median 0,6 %; 0 sänkte, 12 lämnade oförändrat.
| Förändring | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| sänkt | 0 | 0 % |
| oförändrad | 12 | 50 % |
| 0–3 % | 7 | 29 % |
| 3–7 % | 2 | 8 % |
| 7–12 % | 2 | 8 % |
| över 12 % | 1 | 4 % |
Största höjningarna
| Förening | 2019 | 2020 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Brf Lilium | 56 | 661 | +1 080,4 % |
| Brf Kungsängen 3 | 643 | 702 | +9,2 % |
| Brf Tryggvegården | 506 | 552 | +9,1 % |
| Brf Körveln | 537 | 569 | +6 % |
| Brf Smaragden | 589 | 618 | +4,9 % |
| Brf Moltas | 637 | 656 | +3 % |
| Brf Bredablick | 565 | 580 | +2,7 % |
| Brf Kvarngärdet-Brage | 621 | 633 | +1,9 % |
| Brf Gjuke | 429 | 437 | +1,9 % |
| HSB Brf 10 Åsvid | 682 | 695 | +1,9 % |
Högst skuldsättning per kvm
Föreningens lån delat med total yta enligt senaste årsredovisningen.
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Lilium | 14 377 | 32 |
| Brf Botanikern | 12 429 | 37 |
| Brf Kungsängen 3 | 9 601 | 65 |
| Brf Fålhagen 43:7 | 9 032 | 40 |
| Brf Slottsparken | 9 018 | 48 |
| Brf Kandidaten | 8 085 | 30 |
| Brf Smaragden | 7 458 | 63 |
| Brf Åriket 3:1 | 6 821 | 71 |
| Brf Moltas | 5 945 | 27 |
| Brf Smulgubben | 5 715 | 50 |
Lägst skuldsättning per kvm
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Stockrosen | 699 | 71 |
| Brf Sandstenen | 710 | 90 |
| HSB Brf 10 Åsvid | 1 170 | 72 |
| Brf Linden | 1 438 | 67 |
| Brf Thunbergia | 1 803 | 84 |
| Brf Olof nr 1 | 1 844 | 50 |
| Brf S:t Olof | 2 058 | 97 |
| Brf Botulv | 2 530 | 73 |
| Brf Körveln | 2 873 | 77 |
| Brf Gjuke | 3 013 | 84 |
Lägst årsavgift per kvm
Låg avgift är bara bra om sparandet räcker — klicka in på föreningen.
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf S:t Olof | 351 | 97 |
| Brf Linden | 499 | 67 |
| Brf Tryggvegården | 552 | 46 |
| Brf Fålhagen 43:7 | 557 | 40 |
| Brf Bredablick | 580 | 64 |
| Brf Gjuke | 585 | 84 |
| Brf Stockrosen | 591 | 71 |
| Brf Sandstenen | 594 | 90 |
| Brf Lästen | 629 | 74 |
| Brf Kvarngärdet-Brage | 633 | 63 |
Högst årsavgift per kvm
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Slottsparken | 1 517 | 48 |
| Brf Kandidaten | 1 086 | 30 |
| Brf Smaragden | 1 081 | 63 |
| Brf Aklejan | 937 | 40 |
| Brf Moltas | 937 | 27 |
| Brf Lilium | 896 | 32 |
| Brf Åriket 3:1 | 828 | 71 |
| Brf Thunbergia | 803 | 84 |
| Brf Botanikern | 797 | 37 |
| Brf Körveln | 783 | 77 |
Starkast ekonomi (Boinsikt-score)
| Förening | poäng | Betyg |
|---|---|---|
| Brf S:t Olof | 97 | 97 |
| Brf Sandstenen | 90 | 90 |
| Brf Stormen | 87 | 87 |
| Brf Gjuke | 84 | 84 |
| Brf Thunbergia | 84 | 84 |
| Brf Körveln | 77 | 77 |
| Brf Lästen | 74 | 74 |
| Brf Botulv | 73 | 73 |
| HSB Brf 10 Åsvid | 72 | 72 |
| Brf Stockrosen | 71 | 71 |
Svagast ekonomi (Boinsikt-score)
| Förening | poäng | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Moltas | 27 | 27 |
| Brf Kandidaten | 30 | 30 |
| Brf Lilium | 32 | 32 |
| Brf Botanikern | 37 | 37 |
| Brf Aklejan | 40 | 40 |
| Brf Fålhagen 43:7 | 40 | 40 |
| Brf Tryggvegården | 46 | 46 |
| Brf Slottsparken | 48 | 48 |
| Brf Olof nr 1 | 50 | 50 |
| Brf Smulgubben | 50 | 50 |
Fördelning av betyg och energiklass
| Boinsikt-score | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| A | 124 | 20 % |
| B | 87 | 14 % |
| D | 82 | 13 % |
| C | 80 | 13 % |
| F | 78 | 13 % |
| E | 73 | 12 % |
| G | 84 | 14 % |
| Energiklass | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| C | 30 | 13 % |
| D | 74 | 32 % |
| E | 92 | 39 % |
| F | 31 | 13 % |
| B | 7 | 3 % |
Om rapporten
Siffrorna är hämtade ur föreningarnas egna årsredovisningar (räkenskapsår 2020), lästa in och strukturerade av Boinsikt. Föreningar utan inlämnad eller ännu inte analyserad årsredovisning ingår inte. Betyget beskrivs i guiden; metod och källor på metodsidan. Genererad 2026-10-14. Fritt att citera med källa Boinsikt (boinsikt.com).
Andra år: Uppsala 2025Uppsala 2024Uppsala 2023Uppsala 2022Uppsala 2021Uppsala 2019