Bostadsrättsföreningarna i Uppsala 2022
Sammanställning av 24 årsredovisningar för räkenskapsåret 2022 från de 799 bostadsrättsföreningarna i Uppsala. Medianföreningen betalar 652 kr/kvm i årsavgift, har 4 614 kr/kvm i lån och sparar 224 kr/kvm. Avgifterna höjdes med i median 0 % jämfört med 2021; 0 föreningar höjde mer än 10 %.
Nyckeltal 2022 — median och kvartiler
Ur flerårsöversikten i respektive årsredovisning. Kvartil 1/3 = 25 % av föreningarna ligger under/över.
| Nyckeltal | Kvartil 1 | Median | Kvartil 3 | Antal |
|---|---|---|---|---|
| Årsavgift, kr/kvm | 615 | 652 | 691 | 20 |
| Skuldsättning, kr/kvm | 2 456 | 4 614 | 8 780 | 15 |
| Sparande, kr/kvm | 139 | 224 | 245 | 5 |
| Energikostnad, kr/kvm | 113 | 128 | 217 | 5 |
| Soliditet, % | 22 | 62 | 76 | 24 |
| Räntekänslighet, % | 4 | 9 | 14 | 9 |
Så många föreningar …
Avgiftsförändring 2021 → 2022
20 föreningar med båda åren i flerårsöversikten. Median 0 %; 0 sänkte, 11 lämnade oförändrat.
| Förändring | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| sänkt | 0 | 0 % |
| oförändrad | 11 | 55 % |
| 0–3 % | 5 | 25 % |
| 3–7 % | 4 | 20 % |
| 7–12 % | 0 | 0 % |
| över 12 % | 0 | 0 % |
Största höjningarna
| Förening | 2021 | 2022 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Brf Thunbergia | 589 | 624 | +5,9 % |
| Brf Edda | 653 | 686 | +5,1 % |
| Brf Lilium | 662 | 688 | +3,9 % |
| Brf Uppsalahus nr 27 | 677 | 700 | +3,4 % |
| Brf Stormen | 591 | 607 | +2,7 % |
| Brf Moltas | 670 | 683 | +1,9 % |
| Brf Knut | 694 | 703 | +1,3 % |
| Brf Körveln | 569 | 575 | +1,1 % |
| Brf Gjuke | 446 | 449 | +0,7 % |
| Riksbyggen Brf Tunabergsallén | 882 | 882 | +0 % |
Högst skuldsättning per kvm
Föreningens lån delat med total yta enligt senaste årsredovisningen.
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Lilium | 14 377 | 32 |
| Brf Botanikern | 12 429 | 37 |
| Brf Anemonen 1 | 9 319 | 89 |
| Brf Banvakten 1 | 9 032 | 81 |
| Brf Slottsparken | 9 018 | 48 |
| Brf Kandidaten | 8 085 | 30 |
| Brf Funkishuset | 7 940 | 81 |
| Brf Smaragden | 7 458 | 63 |
| Brf Åriket 3:1 | 6 821 | 71 |
| Brf Moltas | 5 945 | 27 |
Lägst skuldsättning per kvm
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Järnbrogården | 0 | 98 |
| Brf Sandstenen | 710 | 90 |
| Brf Stabbygårdarna | 1 602 | 93 |
| Brf Thunbergia | 1 803 | 84 |
| Brf Börjegårdarna | 2 460 | 98 |
| Brf Edda | 2 759 | 85 |
| Brf Körveln | 2 873 | 77 |
| Brf Gjuke | 3 013 | 84 |
| Brf Stormen | 3 684 | 87 |
| Brf Uppsalahus nr 27 | 4 018 | 92 |
Lägst årsavgift per kvm
Låg avgift är bara bra om sparandet räcker — klicka in på föreningen.
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Järnbrogården | 530 | 98 |
| Brf Gjuke | 585 | 84 |
| Brf Sandstenen | 594 | 90 |
| Brf Banvakten 1 | 670 | 81 |
| Brf Edda | 686 | 85 |
| Brf Knut | 703 | 86 |
| Brf Funkishuset | 704 | 81 |
| Brf Börjegårdarna | 748 | 98 |
| Brf Stormen | 749 | 87 |
| Brf Uppsalahus nr 27 | 759 | 92 |
Högst årsavgift per kvm
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Slottsparken | 1 517 | 48 |
| Brf Kandidaten | 1 086 | 30 |
| Brf Smaragden | 1 081 | 63 |
| Brf Moltas | 937 | 27 |
| Brf Lilium | 896 | 32 |
| Riksbyggen Brf Tunabergsallén | 882 | 75 |
| Brf Åriket 3:1 | 828 | 71 |
| Brf Thunbergia | 803 | 84 |
| Brf Stabbygårdarna | 798 | 93 |
| Brf Botanikern | 797 | 37 |
Starkast ekonomi (Boinsikt-score)
| Förening | poäng | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Börjegårdarna | 98 | 98 |
| Brf Järnbrogården | 98 | 98 |
| Brf Stabbygårdarna | 93 | 93 |
| Brf Uppsalahus nr 27 | 92 | 92 |
| Brf Sandstenen | 90 | 90 |
| Brf Anemonen 1 | 89 | 89 |
| Brf Stormen | 87 | 87 |
| Brf Knut | 86 | 86 |
| Brf Edda | 85 | 85 |
| Brf Gjuke | 84 | 84 |
Svagast ekonomi (Boinsikt-score)
| Förening | poäng | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Moltas | 27 | 27 |
| Brf Kandidaten | 30 | 30 |
| Brf Lilium | 32 | 32 |
| Brf Botanikern | 37 | 37 |
| Brf Slottsparken | 48 | 48 |
| Brf Smaragden | 63 | 63 |
| Brf Åriket 3:1 | 71 | 71 |
| Riksbyggen Brf Tunabergsallén | 75 | 75 |
| Brf Körveln | 77 | 77 |
| Brf Banvakten 1 | 81 | 81 |
Fördelning av betyg och energiklass
| Boinsikt-score | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| A | 124 | 20 % |
| B | 87 | 14 % |
| D | 82 | 13 % |
| C | 80 | 13 % |
| F | 78 | 13 % |
| E | 73 | 12 % |
| G | 84 | 14 % |
| Energiklass | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| C | 30 | 13 % |
| D | 74 | 32 % |
| E | 92 | 39 % |
| F | 31 | 13 % |
| B | 7 | 3 % |
Om rapporten
Siffrorna är hämtade ur föreningarnas egna årsredovisningar (räkenskapsår 2022), lästa in och strukturerade av Boinsikt. Föreningar utan inlämnad eller ännu inte analyserad årsredovisning ingår inte. Betyget beskrivs i guiden; metod och källor på metodsidan. Genererad 2026-10-14. Fritt att citera med källa Boinsikt (boinsikt.com).
Andra år: Uppsala 2025Uppsala 2024Uppsala 2023Uppsala 2021Uppsala 2020Uppsala 2019