Bostadsrättsföreningarna i Uppsala 2025
Sammanställning av 351 årsredovisningar för räkenskapsåret 2025 från de 799 bostadsrättsföreningarna i Uppsala. Medianföreningen betalar 834 kr/kvm i årsavgift, har 4 394 kr/kvm i lån och sparar 172 kr/kvm. Avgifterna höjdes med i median 4,8 % jämfört med 2024; 54 föreningar höjde mer än 10 %.
Nyckeltal 2025 — median och kvartiler
Ur flerårsöversikten i respektive årsredovisning. Kvartil 1/3 = 25 % av föreningarna ligger under/över.
| Nyckeltal | Kvartil 1 | Median | Kvartil 3 | Antal |
|---|---|---|---|---|
| Årsavgift, kr/kvm | 739 | 834 | 931 | 336 |
| Skuldsättning, kr/kvm | 2 495 | 4 394 | 7 587 | 332 |
| Sparande, kr/kvm | 119 | 172 | 221 | 336 |
| Energikostnad, kr/kvm | 205 | 249 | 294 | 336 |
| Soliditet, % | 15 | 46 | 73 | 322 |
| Räntekänslighet, % | 3 | 6 | 10 | 334 |
Så många föreningar …
Avgiftsförändring 2024 → 2025
332 föreningar med båda åren i flerårsöversikten. Median 4,8 %; 14 sänkte, 48 lämnade oförändrat.
| Förändring | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| sänkt | 14 | 4 % |
| oförändrad | 48 | 14 % |
| 0–3 % | 46 | 14 % |
| 3–7 % | 117 | 35 % |
| 7–12 % | 69 | 21 % |
| över 12 % | 38 | 11 % |
Största höjningarna
| Förening | 2024 | 2025 | Förändring |
|---|---|---|---|
| HSB Brf 52 Luthagen Strand i Upps ala | 439 | 870 | +98,2 % |
| Brf Fullerö berså | 322 | 566 | +75,8 % |
| Brf Meteorologen 1 | 569 | 902 | +58,5 % |
| Brf Åkern | 946 | 1 272 | +34,5 % |
| Brf Vinkelhaken | 700 | 910 | +30 % |
| Brf Rickomberga Backe 3 | 723 | 933 | +29 % |
| Brf Fålhagen 14 | 919 | 1 162 | +26,4 % |
| Brf Allégården | 738 | 919 | +24,5 % |
| Brf Stridsvagnen | 752 | 931 | +23,8 % |
| Brf Ålinden | 698 | 855 | +22,5 % |
Högst skuldsättning per kvm
Föreningens lån delat med total yta enligt senaste årsredovisningen.
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Timmermannen 7 | 17 781 | 20 |
| Brf Dragarbrunnen | 15 991 | 27 |
| Brf Njord | 15 096 | 22 |
| Brf Kungsgatan 66 fyra | 14 961 | 42 |
| Brf Rickomberga Backe 3 | 14 661 | 41 |
| Brf Kungsgatan 66 två | 14 620 | 80 |
| Brf Kungsgatan 66 tre | 14 468 | 36 |
| Brf Rickomberga Backe 2 | 14 194 | 46 |
| HSB Brf 405 Törnrosen | 14 030 | 24 |
| Brf Kungsängen Entré | 13 725 | 56 |
Lägst skuldsättning per kvm
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Gustavsberg 27 | 0 | 98 |
| Brf Hildurs Trädgårdar | 0 | 95 |
| Brf Kåbo Park | 0 | 96 |
| Brf Ladu | 0 | 100 |
| Brf Ydal | 0 | 100 |
| Brf Ymergården | 0 | 100 |
| Brf Stigberget | 78 | 99 |
| Brf Högberget | 302 | 100 |
| Brf Österängen | 341 | 96 |
| Brf Storgården | 373 | 89 |
Lägst årsavgift per kvm
Låg avgift är bara bra om sparandet räcker — klicka in på föreningen.
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Hildurs Trädgårdar | 46 | 95 |
| Brf Fjärdingen 7:1 | 278 | 95 |
| Brf Ladu | 391 | 100 |
| Brf Österplan | 460 | 93 |
| Brf Blooc | 466 | 51 |
| Brf Kåbo Park | 477 | 96 |
| Brf Aqua | 496 | 65 |
| Brf Trädgårdsmästaren | 518 | 94 |
| Brf Lindhagen 1 | 529 | 62 |
| Brf Limone | 539 | 26 |
Högst årsavgift per kvm
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| HSB Brf 405 Törnrosen | 1 876 | 24 |
| Brf Slottsparken | 1 517 | 48 |
| Brf Åkern | 1 272 | 64 |
| Brf Tallbacken 1 | 1 203 | 29 |
| HSB Brf Ettan | 1 197 | 39 |
| Brf Skogsblomman | 1 182 | 58 |
| Brf Trudhem | 1 180 | 25 |
| Brf Ranegården | 1 179 | 22 |
| Brf Skildra | 1 171 | 32 |
| Brf Fålhagen 14 | 1 162 | 57 |
Starkast ekonomi (Boinsikt-score)
| Förening | poäng | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Högberget | 100 | 100 |
| Brf Ladu | 100 | 100 |
| Brf Ydal | 100 | 100 |
| Brf Ymergården | 100 | 100 |
| Brf Arkitekten | 99 | 99 |
| Brf Eken | 99 | 99 |
| Brf Folke | 99 | 99 |
| Brf KJ-hus nr 1 | 99 | 99 |
| Brf Stigberget | 99 | 99 |
| HSB Brf 79 Kungsängstorg | 99 | 99 |
Svagast ekonomi (Boinsikt-score)
| Förening | poäng | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Timmermannen 7 | 20 | 20 |
| Brf Mörsaren | 20 | 20 |
| Brf Stridsvagnen | 20 | 20 |
| Brf Svartbäcken 31:1 | 21 | 21 |
| Brf Njord | 22 | 22 |
| Brf Ranegården | 22 | 22 |
| Brf Allégården | 23 | 23 |
| Brf Ejvind | 23 | 23 |
| Brf Kapplasse | 24 | 24 |
| Brf Olof nr 2 | 24 | 24 |
Fördelning av betyg och energiklass
| Boinsikt-score | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| A | 124 | 20 % |
| B | 87 | 14 % |
| D | 82 | 13 % |
| C | 80 | 13 % |
| F | 78 | 13 % |
| E | 73 | 12 % |
| G | 84 | 14 % |
| Energiklass | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| C | 30 | 13 % |
| D | 74 | 32 % |
| E | 92 | 39 % |
| F | 31 | 13 % |
| B | 7 | 3 % |
Om rapporten
Siffrorna är hämtade ur föreningarnas egna årsredovisningar (räkenskapsår 2025), lästa in och strukturerade av Boinsikt. Föreningar utan inlämnad eller ännu inte analyserad årsredovisning ingår inte. Betyget beskrivs i guiden; metod och källor på metodsidan. Genererad 2026-10-14. Fritt att citera med källa Boinsikt (boinsikt.com).
Andra år: Uppsala 2024Uppsala 2023Uppsala 2022Uppsala 2021Uppsala 2020Uppsala 2019