Bostadsrättsföreningarna i Uppsala 2024
Sammanställning av 192 årsredovisningar för räkenskapsåret 2024 från de 799 bostadsrättsföreningarna i Uppsala. Medianföreningen betalar 761 kr/kvm i årsavgift, har 3 897 kr/kvm i lån och sparar 134 kr/kvm. Avgifterna höjdes med i median 7,5 % jämfört med 2023; 65 föreningar höjde mer än 10 %.
Nyckeltal 2024 — median och kvartiler
Ur flerårsöversikten i respektive årsredovisning. Kvartil 1/3 = 25 % av föreningarna ligger under/över.
| Nyckeltal | Kvartil 1 | Median | Kvartil 3 | Antal |
|---|---|---|---|---|
| Årsavgift, kr/kvm | 670 | 761 | 861 | 184 |
| Skuldsättning, kr/kvm | 2 273 | 3 897 | 6 391 | 183 |
| Sparande, kr/kvm | 83 | 134 | 194 | 184 |
| Energikostnad, kr/kvm | 187 | 233 | 263 | 182 |
| Soliditet, % | 13 | 35 | 70 | 179 |
| Räntekänslighet, % | 3 | 5 | 9 | 184 |
Så många föreningar …
Avgiftsförändring 2023 → 2024
183 föreningar med båda åren i flerårsöversikten. Median 7,5 %; 4 sänkte, 10 lämnade oförändrat.
| Förändring | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| sänkt | 4 | 2 % |
| oförändrad | 10 | 5 % |
| 0–3 % | 24 | 13 % |
| 3–7 % | 47 | 26 % |
| 7–12 % | 55 | 30 % |
| över 12 % | 43 | 23 % |
Största höjningarna
| Förening | 2023 | 2024 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Brf Kristina | 607 | 877 | +44,5 % |
| Brf Folkvang | 762 | 1 061 | +39,2 % |
| Brf Näsbypark 49 | 748 | 1 032 | +38 % |
| Brf Gården | 961 | 1 279 | +33,1 % |
| Brf Norby Guldkremlan | 496 | 642 | +29,4 % |
| Brf Botanikern | 629 | 797 | +26,7 % |
| Brf Olof nr 3 | 830 | 1 036 | +24,8 % |
| Brf Björkallén | 780 | 971 | +24,5 % |
| Brf Kungsängen 4 | 819 | 983 | +20 % |
| Brf Tunagården | 615 | 738 | +20 % |
Högst skuldsättning per kvm
Föreningens lån delat med total yta enligt senaste årsredovisningen.
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Gården | 22 751 | 25 |
| Riksbyggen Brf Inreda | 13 923 | 26 |
| Brf Svalan | 13 679 | 26 |
| Brf Rosalia 2 | 13 443 | 74 |
| Brf Eklundshov 1 | 13 406 | 21 |
| Brf Verket | 13 399 | 60 |
| Brf Bofinken | 13 200 | 43 |
| Brf Kvarngärdet 34:6 | 13 039 | 55 |
| Brf Södra Rosendal | 12 917 | 83 |
| Brf Botanikern | 12 429 | 37 |
Lägst skuldsättning per kvm
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Hejdrun | 0 | 99 |
| Brf Kungsängen 3:1 | 0 | 82 |
| Brf Vindruvan 15 | 0 | 89 |
| Brf Ånäbben | 0 | 100 |
| Brf Spararen | 259 | 85 |
| Brf Grane nr 1 | 282 | 94 |
| Brf Storgården | 373 | 89 |
| Brf Gillet nr 11 | 488 | 61 |
| Brf Bertil | 692 | 59 |
| Brf Sandstenen | 710 | 90 |
Lägst årsavgift per kvm
Låg avgift är bara bra om sparandet räcker — klicka in på föreningen.
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Blåsippan | 358 | 83 |
| Brf Gundborg | 452 | 72 |
| Brf Tibblehöjden | 463 | 78 |
| Brf Trädet | 472 | 65 |
| Brf Ånäbben | 474 | 100 |
| Brf Rickomberga Hage | 488 | 25 |
| Brf Frigg | 513 | 89 |
| Brf Gillet nr 11 | 517 | 61 |
| Brf Vindhagen | 519 | 35 |
| Brf Elsa | 520 | 78 |
Högst årsavgift per kvm
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Eklundshov 1 | 1 531 | 21 |
| Brf Slottsparken | 1 517 | 48 |
| Brf Gården | 1 279 | 25 |
| Brf Domen | 1 251 | 25 |
| Brf Liljan | 1 195 | 43 |
| Brf Södra Årsta | 1 138 | 26 |
| Brf Kandidaten | 1 086 | 30 |
| Brf Smaragden | 1 081 | 63 |
| Brf Folkvang | 1 061 | 23 |
| Brf Svalan | 1 045 | 26 |
Starkast ekonomi (Boinsikt-score)
| Förening | poäng | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Ånäbben | 100 | 100 |
| Brf Västertorg | 99 | 99 |
| Brf Enar 5 | 99 | 99 |
| Brf Folke | 99 | 99 |
| Brf Hejdrun | 99 | 99 |
| Brf Börjegårdarna | 98 | 98 |
| Brf Gradskivan | 98 | 98 |
| Brf Puke | 98 | 98 |
| Brf Thingvellir | 98 | 98 |
| Brf Dan | 96 | 96 |
Svagast ekonomi (Boinsikt-score)
| Förening | poäng | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Stridsvagnen | 20 | 20 |
| Brf Eklundshov 1 | 21 | 21 |
| Brf Ängsviolen | 21 | 21 |
| Brf Frej | 22 | 22 |
| Brf Allégården | 23 | 23 |
| Brf Folkvang | 23 | 23 |
| Brf Näsbypark 49 | 23 | 23 |
| Brf Skogsviolen | 23 | 23 |
| Brf Fålhagslunden | 24 | 24 |
| Brf Domen | 25 | 25 |
Fördelning av betyg och energiklass
| Boinsikt-score | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| A | 124 | 20 % |
| B | 87 | 14 % |
| D | 82 | 13 % |
| C | 80 | 13 % |
| F | 78 | 13 % |
| E | 73 | 12 % |
| G | 84 | 14 % |
| Energiklass | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| C | 30 | 13 % |
| D | 74 | 32 % |
| E | 92 | 39 % |
| F | 31 | 13 % |
| B | 7 | 3 % |
Om rapporten
Siffrorna är hämtade ur föreningarnas egna årsredovisningar (räkenskapsår 2024), lästa in och strukturerade av Boinsikt. Föreningar utan inlämnad eller ännu inte analyserad årsredovisning ingår inte. Betyget beskrivs i guiden; metod och källor på metodsidan. Genererad 2026-10-14. Fritt att citera med källa Boinsikt (boinsikt.com).
Andra år: Uppsala 2025Uppsala 2023Uppsala 2022Uppsala 2021Uppsala 2020Uppsala 2019