Bostadsrättsföreningarna i Uppsala 2021
Sammanställning av 19 årsredovisningar för räkenskapsåret 2021 från de 799 bostadsrättsföreningarna i Uppsala. Medianföreningen betalar 632 kr/kvm i årsavgift, har 3 540 kr/kvm i lån och sparar 139 kr/kvm. Avgifterna höjdes med i median 0 % jämfört med 2020; 0 föreningar höjde mer än 10 %.
Nyckeltal 2021 — median och kvartiler
Ur flerårsöversikten i respektive årsredovisning. Kvartil 1/3 = 25 % av föreningarna ligger under/över.
| Nyckeltal | Kvartil 1 | Median | Kvartil 3 | Antal |
|---|---|---|---|---|
| Årsavgift, kr/kvm | 564 | 632 | 688 | 18 |
| Skuldsättning, kr/kvm | 2 118 | 3 540 | 7 930 | 12 |
| Sparande, kr/kvm | 134 | 139 | 163 | 3 |
| Energikostnad, kr/kvm | 63 | 63 | 63 | 1 |
| Soliditet, % | 13 | 43 | 72 | 18 |
| Räntekänslighet, % | 2 | 4 | 8 | 6 |
Så många föreningar …
Avgiftsförändring 2020 → 2021
18 föreningar med båda åren i flerårsöversikten. Median 0 %; 1 sänkte, 12 lämnade oförändrat.
| Förändring | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| sänkt | 1 | 6 % |
| oförändrad | 12 | 67 % |
| 0–3 % | 2 | 11 % |
| 3–7 % | 2 | 11 % |
| 7–12 % | 1 | 6 % |
| över 12 % | 0 | 0 % |
Största höjningarna
| Förening | 2020 | 2021 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Brf Hörnet | 618 | 664 | +7,4 % |
| Brf Uppsalahus nr 27 | 644 | 677 | +5,1 % |
| Brf Thunbergia | 566 | 589 | +4,1 % |
| Brf Moltas | 656 | 670 | +2,1 % |
| Brf Gjuke | 437 | 446 | +2,1 % |
| Brf Stormen | 570 | 571 | +0,2 % |
| Brf Vretgränd | 562 | 562 | +0 % |
| Brf BoKlok Kusken | 475 | 475 | +0 % |
| Brf Nerman 2-30 | 756 | 756 | +0 % |
| Brf Slottsparken | 1 029 | 1 029 | +0 % |
Högst skuldsättning per kvm
Föreningens lån delat med total yta enligt senaste årsredovisningen.
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Botanikern | 12 429 | 37 |
| Brf BoKlok Kusken | 10 439 | 76 |
| Brf Slottsparken | 9 018 | 48 |
| Brf Kandidaten | 8 085 | 30 |
| Brf Englandshusen | 7 673 | 62 |
| Brf Åriket 3:1 | 6 821 | 71 |
| Brf Moltas | 5 945 | 27 |
| Brf Smulgubben | 5 715 | 50 |
| Brf Nerman 2-30 | 4 152 | 81 |
| Brf Uppsalahus nr 27 | 4 018 | 92 |
Lägst skuldsättning per kvm
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Sandstenen | 710 | 90 |
| HSB Brf 10 Åsvid | 1 170 | 72 |
| Brf Thunbergia | 1 803 | 84 |
| Brf Börjegårdarna | 2 460 | 98 |
| Brf Vretgränd | 2 635 | 39 |
| Brf Körveln | 2 873 | 77 |
| Brf Hörnet | 2 927 | 47 |
| Brf Gjuke | 3 013 | 84 |
| Brf Stormen | 3 684 | 87 |
| Brf Uppsalahus nr 27 | 4 018 | 92 |
Lägst årsavgift per kvm
Låg avgift är bara bra om sparandet räcker — klicka in på föreningen.
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Englandshusen | 311 | 62 |
| Brf BoKlok Kusken | 546 | 76 |
| Brf Vretgränd | 562 | 39 |
| Brf Gjuke | 585 | 84 |
| Brf Sandstenen | 594 | 90 |
| Brf Hörnet | 664 | 47 |
| Brf Smulgubben | 692 | 50 |
| HSB Brf 10 Åsvid | 734 | 72 |
| Brf Börjegårdarna | 748 | 98 |
| Brf Stormen | 749 | 87 |
Högst årsavgift per kvm
| Förening | kr/kvm | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Slottsparken | 1 517 | 48 |
| Brf Kandidaten | 1 086 | 30 |
| Brf Moltas | 937 | 27 |
| Brf Åriket 3:1 | 828 | 71 |
| Brf Thunbergia | 803 | 84 |
| Brf Botanikern | 797 | 37 |
| Brf Körveln | 783 | 77 |
| Brf Uppsalahus nr 27 | 759 | 92 |
| Brf Nerman 2-30 | 756 | 81 |
| Brf Stormen | 749 | 87 |
Starkast ekonomi (Boinsikt-score)
| Förening | poäng | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Börjegårdarna | 98 | 98 |
| Brf Uppsalahus nr 27 | 92 | 92 |
| Brf Sandstenen | 90 | 90 |
| Brf Stormen | 87 | 87 |
| Brf Gjuke | 84 | 84 |
| Brf Thunbergia | 84 | 84 |
| Brf Nerman 2-30 | 81 | 81 |
| Brf Körveln | 77 | 77 |
| Brf BoKlok Kusken | 76 | 76 |
| HSB Brf 10 Åsvid | 72 | 72 |
Svagast ekonomi (Boinsikt-score)
| Förening | poäng | Betyg |
|---|---|---|
| Brf Moltas | 27 | 27 |
| Brf Kandidaten | 30 | 30 |
| Brf Botanikern | 37 | 37 |
| Brf Vretgränd | 39 | 39 |
| Brf Hörnet | 47 | 47 |
| Brf Slottsparken | 48 | 48 |
| Brf Smulgubben | 50 | 50 |
| Brf Englandshusen | 62 | 62 |
| Brf Åriket 3:1 | 71 | 71 |
| HSB Brf 10 Åsvid | 72 | 72 |
Fördelning av betyg och energiklass
| Boinsikt-score | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| A | 124 | 20 % |
| B | 87 | 14 % |
| D | 82 | 13 % |
| C | 80 | 13 % |
| F | 78 | 13 % |
| E | 73 | 12 % |
| G | 84 | 14 % |
| Energiklass | Föreningar | Andel |
|---|---|---|
| C | 30 | 13 % |
| D | 74 | 32 % |
| E | 92 | 39 % |
| F | 31 | 13 % |
| B | 7 | 3 % |
Om rapporten
Siffrorna är hämtade ur föreningarnas egna årsredovisningar (räkenskapsår 2021), lästa in och strukturerade av Boinsikt. Föreningar utan inlämnad eller ännu inte analyserad årsredovisning ingår inte. Betyget beskrivs i guiden; metod och källor på metodsidan. Genererad 2026-10-14. Fritt att citera med källa Boinsikt (boinsikt.com).
Andra år: Uppsala 2025Uppsala 2024Uppsala 2023Uppsala 2022Uppsala 2020Uppsala 2019